MJBizCon l Cannabis Cultivation – Nutrient Options, Costs & Benefits l Allison Justice

MJBizCon l Cannabis Cultivation – Nutrient Options, Costs & Benefits l Allison Justice
Go to https://www.learngreenflower.com/mjbiz17 to get instant access to all of the MJBizCon sessions.

All plants (including cannabis) require the same 16 nutrients, so what’s the most advantageous, cost-effective way to provide them?

Cultivation expert, Allison Justice provides insight on the costs and benefits of making your own vs. buying commercial fertilizers – just one of many tips and techniques revealed during the Cultivation Sessions at MJBizCon.

To see the entire in-depth Cultivation, Retail and Infused Product sessions, visit https://www.learngreenflower.com/mjbiz17
MJBizCon l Cannabis Cultivation - Nutrient Options, Costs & Benefits l Allison Justice

WeedTronic

One thought on “MJBizCon l Cannabis Cultivation – Nutrient Options, Costs & Benefits l Allison Justice”

  1. Electric cost for indoor and bottled nutrient 'lines' are a joke, anyone using them will be out of the game in 5 years for sure. Jacks 3-2-1 method, is pretty much the best and cheapest bang for buck for most crops.. proven by many people (watch greengenes jacks 321 video). If youre paying 100s per crop on bottles, you are simply another chemical lazy farmer who doesnt know what youre actually using. Plus the electric cost of 100s of extra dollars a pound.. you cannot compete with organic sungrown/greenhouse stuff. If youre going to buy 1 bottle to feed, Dynagro 7-9-5 sold at most shops and amazon has all 16 plant nutrients into 1 bottle. By itself, can produce quality medicine, but nowhere near as good as Jacks 3-2-1 using, a calcium, a hydro salt, and epsom salt as the magnesium. Also consider 50 pounds bags of salts from huge fertilizer companies like southernaG, you can get a whole year of fertilizer for about 100 dollars, 2 buck a pound.. literally that would last many crops.

Comments are closed.